Poważne zmiany w egzaminach na prawo jazdy.

Dziś – przynajmniej teoretycznie – obowiązywać zaczęły nowe przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Prawdziwa rewolucja czeka nas jednak z początkiem przyszłego roku.


Czytaj dalej »


Jak używać kierunkowskazów na rondzie?

Wjeżdżając na rondo, nie trzeba używać kierunkowskazów, ponieważ nie wykonuje się zmiany kierunku jazdy.


Czytaj dalej »


Problemy z prawem jazdy, czyli od mandatu po... więzienie!

Mandat, zakaz prowadzenia pojazdów, a nawet więzienie – to może grozić za jazdę bez uprawnień.


Czytaj dalej »


Google Maps z fotoradarami. Duże rozczarowanie – przynajmniej na razie

Sprawdziliśmy, co potrafi aplikacja Google Maps po dodaniu funkcji ostrzegania przed fotoradarami i udostępniania własnej pozycji. Niestety, popularna nawigacja pozostawia wciąż sporo do życzenia.


Czytaj dalej »


Wakacje za pasem. Warto o tym pamiętać przed podróżą

Wakacje to czas, kiedy wielu z nas częściej zasiada za kierownicą auta, by wybrać się w podróż. Bez względu na to, jak wprawnymi kierowcami jesteśmy, do podróży trzeba się dobrze przygotować.


Czytaj dalej »


Gdzie jest najwięcej policyjnych kontroli na drogach?

Yanosik opublikował dane o miejscach kontroli policyjnych. To jedne z najdokładniejszych danych w kraju. Sprawdziliśmy, jak intensywność prac policji ma się do dróg, na których jest najniebezpieczniej. Wśród najczęściej wizytowanych przez policyjne patrole jest tylko kilka tras o największym ryzyku wypadku i śmierci


Czytaj dalej »


Wiedeń testuje inteligentne sygnalizatory dla pieszych. Dziwne, że nik

Wraz z rozrastaniem się naszych miast, ludzie szukają coraz bardziej wyrafinowanych sposobów na zarządzanie w nich ruchem. Kwestia ta dotyczy również pieszych. Naukowcy z austriackiego Graz University of Technology opracowali właśnie nowy system świateł.


Czytaj dalej »


Samochodowe EDC, czyli co warto wozić w aucie?

Podpowiadamy, które akcesoria się przydają, a co niepotrzebnie zajmuje miejsce


Czytaj dalej »


Nowe uprawnienia policji! Nie daj się zaskoczyć podczas kontroli!

Policja dostała nowe uprawnienia - sprawdza przebieg pojazdu podczas każdej kontroli drogowej. Obliguje ją do tego nowelizacja ustawy regulująca kwestię oszustw licznikowych.


Czytaj dalej »


Paraliż systemu egzaminów na prawo jazdy przez nowe technologie?

Poseł Mirosław Suchoń z nowoczesnej zapytał ministra infrastruktury, kiedy i w jaki sposób przepisy będą dostosowane do realiów, w których samochody coraz częściej wyposażone są w urządzenia ułatwiające jazdę, w tym np. czujniki parkowania i kamery. Sprawdziliśmy, czy to rzeczywiście jest aż tak wielki problem.


Czytaj dalej »


Jak zachować się przy wypadku z dzikim zwierzęciem?

Policyjne statystyki podają, że w ubiegłym roku w niemal 200 wypadkach z udziałem dzikich zwierząt zginęło 10 osób, a 229 zostało rannych. Sprawdź, jak należy zachować się w momencie, kiedy na jezdni stanie dzikie zwierzę.


Czytaj dalej »


Raport UOKiK: Na tych stacjach lepiej nie tankować

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zbadał jakość paliw na stacjach benzynowych. Sprawdź, w których miejscach lepiej nie tankować.


Czytaj dalej »


19-latka miała 3 promile i spowodowała kolizję. Niedawno zdała egzamin

19-letnia kobieta prosiła policjantów, by nie odbierali jej prawa jazdy, bo... dopiero co zdała egzamin i nie zdążyła nawet odebrać dokumentu. Teraz grozi jej do 2 lat więzienia.


Czytaj dalej »


Policyjne „lasery” do śmietnika? Jest kolejny wyrok sądu

Wielokrotnie pisaliśmy już o tym, że ręczne mierniki prędkości, z których korzysta policja, nie spełniają wymaganych prawem wymogów, a do tego bywają używane w sposób niewłaściwy. Kolejny wyrok sądu tylko to potwierdza.


Czytaj dalej »


Nie będzie mandatów za brak przy sobie prawa jazdy. Nalepki, karta poj

To już oficjalna wiadomość: karta pojazdu i nalepka kontrolna na szybę zostaną zlikwidowane, a za brak przy sobie prawa jazdy kierowca nie dostanie mandatu. Ułatwieniem dla obywateli ma być także możliwość rejestracji pojazdu online.


Czytaj dalej »


Kolejne wielkie zmiany dla kierowców

Szykują się kolejne rewolucyjne zmiany dotyczące kierowców i użytkowników pojazdów. Resort infrastruktury zapowiada likwidacje karty pojazdu oraz w końcu - po zniesieniu obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy - będzie można także prowadzić pojazdy bez dokumentu prawa jazdy przy sobie. Ale to nie wszystko.


Czytaj dalej »


Tomasz Barnaś. Bez prawa jazdy! (cz. 2)

Szanowni Państwo. Chciałbym dodać kilka zdań do odpowiedzi na pytanie Czytelniczki – Pani Sławy dotyczące tzw. „samochodów bez uprawnień”. Biorąc pod uwagę dość duże zainteresowanie tematem oraz dodatkowe pytania wydaje mi się, że należy w tej materii wyjaśnić jeszcze kilka kwestii.


Czytaj dalej »


Bez prawa jazdy!

Pytanie Czytelniczki tyg. PRAWO DROGOWE@NEWS. Dzień dobry, piszę z zapytaniem o jeżdżenie samochodem zwanym potocznie "bez prawa jazdy". Mój mąż nie ma prawa jazdy - żadnej kategorii- jeździ skuterem na dowód osobisty, a jak to jest z tymi samochodami o pojemności 505 cm3 i masie własnej 346 kg? Mamy taki samochód (ligier x-too), ale obecnie nim nie jeździ, ponieważ był już kilka razy zatrzymany do kontroli, niektórzy funkcjonariusze go puszczali a inni wystawiali mandat za brak dokumentu (którego nigdy nie miał). Jeśli może jeździć takim samochodem na dowód osobisty to proszę o jakiś paragraf/artykuł, na który może się powołać przy kontroli. I czy prawo działa wstecz? Dodam, że mąż obecnie ma 32 lata. Z góry dziękuję za odpowiedz, Sława N.


Czytaj dalej »


Niespodziewany zwrot akcji. Kres silników spalinowych nie tak szybko!

W rozmowach sondażowych o rządzie koalicyjnym w Niemczech Zieloni zasygnalizowali gotowość do kompromisu w kwestii silników spalinowych. Szef Zielonych Cem Oezdemir powiedział, że partia ta nie będzie obstawać przy zakazaniu takich silników od 2030 roku.


Czytaj dalej »


W 2018 roku będzie uproszczony egzamin na prawo jazdy?

Według Ministerstwa Infrastruktury stosowany dziś model przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy jest zbyt skomplikowany, a także za bardzo restrykcyjny w stosunku do przyszłych kierowców. Resort chce aby egzamin był bardziej ludzki.


Czytaj dalej »