Przepisy, których nie znamy - uwaga na drogowe "niespodzianki&quo

Większość kierowców nie zerknęła do przepisów drogowych od czasu kursu na prawo jazdy. Tymczasem nie dość, że mamy zagmatwane prawo, to na dodatek często się ono zmienia. Oto kilka drogowych „niespodzianek”


Czytaj dalej »


10 sposobów na zmniejszenie zużycia paliwa

Ten sam samochód na przejechanie 100 km może potrzebować 6 albo 16 litrów paliwa. Wbrew pozorom zbliżenie się do deklarowanych obecnie przez producentów aut poziomów spalania jest możliwe, a poświęcenie, na jakie trzeba się zdecydować - nieduże. Jak to zrobić?


Czytaj dalej »


Włosi wprowadzają obowiązek używania fotelików zapobiegających pozosta

W trybie natychmiastowym w czwartek we Włoszech wchodzi w życie obowiązek posiadania fotelików samochodowych dla dzieci w wieku do 4 lat, uniemożliwiających ich pozostawienie w zamkniętym aucie. Kara za brak takiego fotelika wynosić będzie do 326 euro.


Czytaj dalej »


Kontrola drogowa: policja stanie na autostradzie

Funkcjonariusz zatrzymujący kierowcę do kontroli musi wyznaczyć bezpieczne miejsce jego postoju.


Czytaj dalej »


Benzyna 95 czy 98? Sprawdziliśmy, czy liczba oktanowa ma wpływ na zuży

Fora internetowe pękają w szwach od wypowiedzi, w których kierowcy zauważyli znaczną różnicę zarówno w spalaniu, jak i w osiągach po zatankowaniu swojego samochodu paliwem o wyższej liczbie oktanowej. Sprawdziliśmy, czy to faktycznie działa i ile można zaoszczędzić.


Czytaj dalej »


Gdzie jest najwięcej policyjnych kontroli na drogach?

Yanosik opublikował dane o miejscach kontroli policyjnych. To jedne z najdokładniejszych danych w kraju. Sprawdziliśmy, jak intensywność prac policji ma się do dróg, na których jest najniebezpieczniej. Wśród najczęściej wizytowanych przez policyjne patrole jest tylko kilka tras o największym ryzyku wypadku i śmierci


Czytaj dalej »


Wiedeń testuje inteligentne sygnalizatory dla pieszych. Dziwne, że nik

Wraz z rozrastaniem się naszych miast, ludzie szukają coraz bardziej wyrafinowanych sposobów na zarządzanie w nich ruchem. Kwestia ta dotyczy również pieszych. Naukowcy z austriackiego Graz University of Technology opracowali właśnie nowy system świateł.


Czytaj dalej »


Samochodowe EDC, czyli co warto wozić w aucie?

Podpowiadamy, które akcesoria się przydają, a co niepotrzebnie zajmuje miejsce


Czytaj dalej »


Nowe uprawnienia policji! Nie daj się zaskoczyć podczas kontroli!

Policja dostała nowe uprawnienia - sprawdza przebieg pojazdu podczas każdej kontroli drogowej. Obliguje ją do tego nowelizacja ustawy regulująca kwestię oszustw licznikowych.


Czytaj dalej »


Paraliż systemu egzaminów na prawo jazdy przez nowe technologie?

Poseł Mirosław Suchoń z nowoczesnej zapytał ministra infrastruktury, kiedy i w jaki sposób przepisy będą dostosowane do realiów, w których samochody coraz częściej wyposażone są w urządzenia ułatwiające jazdę, w tym np. czujniki parkowania i kamery. Sprawdziliśmy, czy to rzeczywiście jest aż tak wielki problem.


Czytaj dalej »


Jak zachować się przy wypadku z dzikim zwierzęciem?

Policyjne statystyki podają, że w ubiegłym roku w niemal 200 wypadkach z udziałem dzikich zwierząt zginęło 10 osób, a 229 zostało rannych. Sprawdź, jak należy zachować się w momencie, kiedy na jezdni stanie dzikie zwierzę.


Czytaj dalej »


Raport UOKiK: Na tych stacjach lepiej nie tankować

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zbadał jakość paliw na stacjach benzynowych. Sprawdź, w których miejscach lepiej nie tankować.


Czytaj dalej »


19-latka miała 3 promile i spowodowała kolizję. Niedawno zdała egzamin

19-letnia kobieta prosiła policjantów, by nie odbierali jej prawa jazdy, bo... dopiero co zdała egzamin i nie zdążyła nawet odebrać dokumentu. Teraz grozi jej do 2 lat więzienia.


Czytaj dalej »


Policyjne „lasery” do śmietnika? Jest kolejny wyrok sądu

Wielokrotnie pisaliśmy już o tym, że ręczne mierniki prędkości, z których korzysta policja, nie spełniają wymaganych prawem wymogów, a do tego bywają używane w sposób niewłaściwy. Kolejny wyrok sądu tylko to potwierdza.


Czytaj dalej »


Nie będzie mandatów za brak przy sobie prawa jazdy. Nalepki, karta poj

To już oficjalna wiadomość: karta pojazdu i nalepka kontrolna na szybę zostaną zlikwidowane, a za brak przy sobie prawa jazdy kierowca nie dostanie mandatu. Ułatwieniem dla obywateli ma być także możliwość rejestracji pojazdu online.


Czytaj dalej »


Kolejne wielkie zmiany dla kierowców

Szykują się kolejne rewolucyjne zmiany dotyczące kierowców i użytkowników pojazdów. Resort infrastruktury zapowiada likwidacje karty pojazdu oraz w końcu - po zniesieniu obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy - będzie można także prowadzić pojazdy bez dokumentu prawa jazdy przy sobie. Ale to nie wszystko.


Czytaj dalej »


Tomasz Barnaś. Bez prawa jazdy! (cz. 2)

Szanowni Państwo. Chciałbym dodać kilka zdań do odpowiedzi na pytanie Czytelniczki – Pani Sławy dotyczące tzw. „samochodów bez uprawnień”. Biorąc pod uwagę dość duże zainteresowanie tematem oraz dodatkowe pytania wydaje mi się, że należy w tej materii wyjaśnić jeszcze kilka kwestii.


Czytaj dalej »


Bez prawa jazdy!

Pytanie Czytelniczki tyg. PRAWO DROGOWE@NEWS. Dzień dobry, piszę z zapytaniem o jeżdżenie samochodem zwanym potocznie "bez prawa jazdy". Mój mąż nie ma prawa jazdy - żadnej kategorii- jeździ skuterem na dowód osobisty, a jak to jest z tymi samochodami o pojemności 505 cm3 i masie własnej 346 kg? Mamy taki samochód (ligier x-too), ale obecnie nim nie jeździ, ponieważ był już kilka razy zatrzymany do kontroli, niektórzy funkcjonariusze go puszczali a inni wystawiali mandat za brak dokumentu (którego nigdy nie miał). Jeśli może jeździć takim samochodem na dowód osobisty to proszę o jakiś paragraf/artykuł, na który może się powołać przy kontroli. I czy prawo działa wstecz? Dodam, że mąż obecnie ma 32 lata. Z góry dziękuję za odpowiedz, Sława N.


Czytaj dalej »


Niespodziewany zwrot akcji. Kres silników spalinowych nie tak szybko!

W rozmowach sondażowych o rządzie koalicyjnym w Niemczech Zieloni zasygnalizowali gotowość do kompromisu w kwestii silników spalinowych. Szef Zielonych Cem Oezdemir powiedział, że partia ta nie będzie obstawać przy zakazaniu takich silników od 2030 roku.


Czytaj dalej »


W 2018 roku będzie uproszczony egzamin na prawo jazdy?

Według Ministerstwa Infrastruktury stosowany dziś model przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy jest zbyt skomplikowany, a także za bardzo restrykcyjny w stosunku do przyszłych kierowców. Resort chce aby egzamin był bardziej ludzki.


Czytaj dalej »