Paraliż systemu egzaminów na prawo jazdy przez nowe technologie?

Poseł Mirosław Suchoń z nowoczesnej zapytał ministra infrastruktury, kiedy i w jaki sposób przepisy będą dostosowane do realiów, w których samochody coraz częściej wyposażone są w urządzenia ułatwiające jazdę, w tym np. czujniki parkowania i kamery. Sprawdziliśmy, czy to rzeczywiście jest aż tak wielki problem.


Czytaj dalej »


Jak zachować się przy wypadku z dzikim zwierzęciem?

Policyjne statystyki podają, że w ubiegłym roku w niemal 200 wypadkach z udziałem dzikich zwierząt zginęło 10 osób, a 229 zostało rannych. Sprawdź, jak należy zachować się w momencie, kiedy na jezdni stanie dzikie zwierzę.


Czytaj dalej »


Raport UOKiK: Na tych stacjach lepiej nie tankować

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zbadał jakość paliw na stacjach benzynowych. Sprawdź, w których miejscach lepiej nie tankować.


Czytaj dalej »


19-latka miała 3 promile i spowodowała kolizję. Niedawno zdała egzamin

19-letnia kobieta prosiła policjantów, by nie odbierali jej prawa jazdy, bo... dopiero co zdała egzamin i nie zdążyła nawet odebrać dokumentu. Teraz grozi jej do 2 lat więzienia.


Czytaj dalej »


Policyjne „lasery” do śmietnika? Jest kolejny wyrok sądu

Wielokrotnie pisaliśmy już o tym, że ręczne mierniki prędkości, z których korzysta policja, nie spełniają wymaganych prawem wymogów, a do tego bywają używane w sposób niewłaściwy. Kolejny wyrok sądu tylko to potwierdza.


Czytaj dalej »


Nie będzie mandatów za brak przy sobie prawa jazdy. Nalepki, karta poj

To już oficjalna wiadomość: karta pojazdu i nalepka kontrolna na szybę zostaną zlikwidowane, a za brak przy sobie prawa jazdy kierowca nie dostanie mandatu. Ułatwieniem dla obywateli ma być także możliwość rejestracji pojazdu online.


Czytaj dalej »


Kolejne wielkie zmiany dla kierowców

Szykują się kolejne rewolucyjne zmiany dotyczące kierowców i użytkowników pojazdów. Resort infrastruktury zapowiada likwidacje karty pojazdu oraz w końcu - po zniesieniu obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy - będzie można także prowadzić pojazdy bez dokumentu prawa jazdy przy sobie. Ale to nie wszystko.


Czytaj dalej »


Tomasz Barnaś. Bez prawa jazdy! (cz. 2)

Szanowni Państwo. Chciałbym dodać kilka zdań do odpowiedzi na pytanie Czytelniczki – Pani Sławy dotyczące tzw. „samochodów bez uprawnień”. Biorąc pod uwagę dość duże zainteresowanie tematem oraz dodatkowe pytania wydaje mi się, że należy w tej materii wyjaśnić jeszcze kilka kwestii.


Czytaj dalej »


Bez prawa jazdy!

Pytanie Czytelniczki tyg. PRAWO DROGOWE@NEWS. Dzień dobry, piszę z zapytaniem o jeżdżenie samochodem zwanym potocznie "bez prawa jazdy". Mój mąż nie ma prawa jazdy - żadnej kategorii- jeździ skuterem na dowód osobisty, a jak to jest z tymi samochodami o pojemności 505 cm3 i masie własnej 346 kg? Mamy taki samochód (ligier x-too), ale obecnie nim nie jeździ, ponieważ był już kilka razy zatrzymany do kontroli, niektórzy funkcjonariusze go puszczali a inni wystawiali mandat za brak dokumentu (którego nigdy nie miał). Jeśli może jeździć takim samochodem na dowód osobisty to proszę o jakiś paragraf/artykuł, na który może się powołać przy kontroli. I czy prawo działa wstecz? Dodam, że mąż obecnie ma 32 lata. Z góry dziękuję za odpowiedz, Sława N.


Czytaj dalej »


Niespodziewany zwrot akcji. Kres silników spalinowych nie tak szybko!

W rozmowach sondażowych o rządzie koalicyjnym w Niemczech Zieloni zasygnalizowali gotowość do kompromisu w kwestii silników spalinowych. Szef Zielonych Cem Oezdemir powiedział, że partia ta nie będzie obstawać przy zakazaniu takich silników od 2030 roku.


Czytaj dalej »


W 2018 roku będzie uproszczony egzamin na prawo jazdy?

Według Ministerstwa Infrastruktury stosowany dziś model przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy jest zbyt skomplikowany, a także za bardzo restrykcyjny w stosunku do przyszłych kierowców. Resort chce aby egzamin był bardziej ludzki.


Czytaj dalej »


Inspektorzy nie mogli uwierzyć w wynik ważenia tego auta!

Polskie drogi nie należą do europejskiej czołówki, ale dzięki środkom z funduszy Unii Europejskiej w ostatnich dziesięciu latach krajobraz naszych ulic diametralnie się zmienił.


Czytaj dalej »


Nie zdała egzaminu, bo... wpuściła pieszych na przejście.

W początku października w naszym serwisie pojawił się tekst mówiący o niebezpieczeństwach, jakie niesie za sobą, traktowane przez kierowców jako przejaw uprzejmości, zatrzymywanie się przed przejściami dla pieszych.


Czytaj dalej »


KIEROWCOM BRAKUJE WYSZKOLENIA

Kierowcom brakuje wyszkolenia. Dotyczy to zarówno młodych, jak i doświadczonych. W przypadku tych drugich sytuacja jest gorsza, bo złe nawyki są tak zakorzenione, że ich zmiana jest niekiedy wręcz niemożliwa - mówił rajdowy mistrz Polski Tomasz Kuchar w rozmowie z poniedziałkową "Rzeczpospolitą".


Czytaj dalej »


Seks w samochodzie. Ilu młodych kierowców ryzykuje podczas jazdy?

Do uprawiania seksu podczas prowadzenia samochodu przyznaje się co trzeci mężczyzna i co dziesiąta kobieta – wynika z pierwszego tego typu badania w USA. – I u nas słyszymy o takich zachowaniach od pacjentów – mówi seksuolog prof. Zbigniew Izdebski. – Szczególnie jeśli chodzi o seks oralny lub masturbację.


Czytaj dalej »


Nowy sposób złodziei na kradzież auta w... 6 sekund

Temat kradzieży samochodów rozpala wyobraźnię kierowców. Nic dziwnego – trudno o mniej przyjemną niespodziankę niż nieznalezienie swojego auta w miejscu, gdzie się je uprzednio zaparkowało.


Czytaj dalej »


Polskie auto elektryczne będzie też autonomiczne?

Podczas pierwszej polskiej konferencji poświęconej autonomicznemu transportowi drogowemu minister energii zapowiedział, że polskie elektryczne auto może być też projektem samochodu autonomicznego. Z kolei minister infrastruktury podkreślał, że autonomiczność transportu ma znaczenie dla bezpieczeństwa drogowego. Konferencję zorganizował Instytut Transportu Samochodowego


Czytaj dalej »


Empatia uratuje pieszych w Polsce? Rząd chce do tego przekonać spotami

Od dziś do grudnia w mediach promowane będą dwa spoty dotyczące relacji między pieszymi a kierowcami w Polsce. Zobacz oba klipy


Czytaj dalej »


Jeśli kierowca tylko dotknie smartfona palcem, dostanie mandat za „trz

Zestaw głośnomówiący się nie liczy, jeśli kierowca dotyka ekranu urządzenia palcem. To już wystarczy, by stwierdzić, że korzystał „trzymając telefon”, czyli w zakazany sposób i ukarać mandatem. Tak orzekł sąd


Czytaj dalej »


Droższe ubezpieczenie OC za mandaty i punkty karne

Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) ogłosiła „Strategię poprawy bezpieczeństwa drogowego w Polsce". Jakie są jej założenia?


Czytaj dalej »