W Polsce nie prowadzi się tego typu statystyk, ale w przypadku Stanów Zjednoczonych rocznie ginie aż około 400 osób na skutek utonięcia w aucie. Większość tych ludzi nie wiedziało, jak postąpić w takiej sytuacji. W naszym kraju niestety część zatonięć pojazdów ma miejsce zimą, gdy nierozsądni kierowcy chcą sobie poszaleć na lodzie. Gdy lód się załamie, a samochód zacznie tonąć, wówczas kierowca może nie mieć już jakichkolwiek szans na uratowanie się. Ciasny otwór w lodzie może nie pozwolić na wydostanie się z pojazdu.

Co robić?

Gdy pojazd tonie, wówczas nie ma już szans na uratowanie go, nie myśl zatem o tym i ratuj siebie oraz twoich pasażerów. Poszczególne kroki wyjaśnimy punktach.

1. Otwórz wszystkie okna pojazdu. Podczas tonięcia na pewno nie uda ci się otworzyć drzwi – napór wody jest zbyt duży, od razu zrezygnuj z tej metody wydostania się z pułapki. W przypadku szyb elektrycznych masz niewiele czasu na otwarcie ich. Od momentu zalania akumulatora minie jeszcze trochę czasu, zanim układ elektryczny przestanie działać, ale nie możesz zwlekać z otwarciem szyb! W przypadku samochodów z szybami otwieranymi ręcznie, należy otworzyć jak najwięcej szyb. W tym celu należy wydać polecenie pasażerom, by to uczynili. Jeżeli jesteś w samochodzie sam, może wystarczyć jedno okno, ale im więcej z nich jest otwartych tym większe masz szanse na wydostanie się na zewnątrz.

2. Odepnij pasy bezpieczeństwa. Wydaj takie polecenie wszystkim osobom w aucie. Jeżeli w pojeździe znajdują się dzieci, które nie mogą tego zrobić same, koniecznie zrób to za nie. Jeżeli któryś z pasażerów wpadnie w atak paniki, wówczas również konieczna może się okazać twoja pomoc. Wszystko musisz wykonać maksymalnie szybko.

3. Jak najszybciej opuść pojazd przez najbliższe okno. Jeżeli w pojeździe znajdują się dzieci, najpierw wypchnij je na zewnątrz, a dopiero potem ty wydostań się na zewnątrz. Pasażerowie znajdujący się na tylnej kanapie mogą w niektórych przypadkach mieć problemy z wydostaniem się przez tylne boczne szyby. W przypadku samochodów trzydrzwiowych, tylne okna po prostu nie otwierają się. W przypadku samochodów 5 drzwiowych zdarza się, że tylne okna są za małe, by się przez nie wydostać. Wówczas należy postarać się skorzystać z przednich okien.

4. Płyń do brzegu. Samochód opadający na dno może wywołać falę, która utrudni ci płynięcie, dlatego należy jak najszybciej oddalić się. Pomóż pasażerom, którzy nie potrafią pływać.

5. W miarę możliwości wezwij pomoc i powiadom odpowiednie służby o wypadku.

Okno nie chce się otworzyć

Jeżeli okaże się, że okna pojazdu z jakichś powodów nie chcą się otworzyć, wówczas nadal masz szansę na uratowanie się.  Postaraj się rozbić boczną szybę – z przedniej i tak nie uda się, nie próbuj tego. W tym celu wykorzystaj twarde przedmioty znajdujące się w aucie. Może to być np. obcas damskiego buta lub wyjmowalny zagłówek fotela. Jeżeli nie masz w aucie nic do wybicia szyby, postaraj się rozbić ją stopami, łokciem, czymkolwiek. Wszystkich zachęcamy jednak do wożenia w schowku młotka do szyb z przecinakiem do pasów, który może się przydać w wielu innych sytuacjach. Jego koszt to często mniej niż 20 zł, a może uratować życie.

Nawet jeśli nie uda ci się wybić szyby, nie jesteś na straconej pozycji. Drzwi pojazdu da radę otworzyć, ale dopiero po całkowitym zanurzeniu, gdy w kabinie również będzie znajdować się woda. Przy wolnym opadaniu na dno należy zdjąć buty i odzież, tuż przed całkowitym wypełnieniem kabiny wodą wziąć głęboki wdech, otworzyć drzwi i wypłynąć na powierzchnię. Przy szybkim opadaniu na dno lepiej zrezygnować z pozbawiania się odzieży, może nie być na to czasu.   

Na lodzie

W przypadku tonięcia na załamanym lodzie niestety nie ma gotowych scenariuszy, bo w zasadzie każda sytuacja jest inna. Zazwyczaj jednak opadanie na dno trwa wolniej. Kluczem do przeżycia jest nie dopuszczenie do tego, by znaleźć się pod lodem. Trzeba jak najszybciej opuścić pojazd. Jeżeli za przednią szybą znajduje się krawędź lodu, trzeba jak najszybciej skorzystać z tylnych okien lub drzwi.

Najważniejsze jest jednak po prostu nie wjeżdżać na lód, co niestety czyni wielu żądnych wrażeń kierowców.

Kliknij tutaj aby zobaczyć materiał amerykańskiej telewizji ABC News na temat wydostawania się z tonącego pojazdu.

Źródło: info-car.pl