Faktycznie, coraz cieplejsze dni i słoneczna pogoda sprawiają, że na naszych drogach pojawili się motocykliści i rowerzyści, a pamiętajmy, że użytkownicy jednośladów w konfrontacji z samochodem zazwyczaj nie mają szans. Przed urazami chronią ich jedynie ubrania i hełmy ochronne. Motocykliści nie mają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, ani kontrolowanych stref zgniotu. Dlatego tak ważne jest, aby obie grupy przestrzegały przepisów i szanowały się nawzajem. To da szansę każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu.

Od początku 2016 roku Policja odnotowała 1038 wypadków z udziałem pojazdów jednośladowych w ich wyniku śmierć poniosło 85 użytkowników dróg a obrażenia 1038. W analogicznym okresie 2015 roku doszło do 1211 wypadków, w których straciły życie 102 osoby. Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek na drogach, ale też o kulturę i życzliwość. Na drogach nie powinno dochodzić do rywalizacji – kto jest najważniejszy i kto ma pierwszeństwo. Motocykliści jak i rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Jednocześnie polska drogówka wspiera akcję "Patrz w lusterka - motocykle są wszędzie".

 

W ostatnim czasie chociażby prudniccy policjanci włączyli się w tę ogólnopolską akcję. Mundurowi wspólnie z Bractwem Motocyklowym w Głogówku przypominali kierowcom o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Celem działań było zwrócenie uwagi kierujących samochodami na bezpieczeństwo kierowców jednośladów.

Akcja uświadamiająca kierowcom samochodów obecność motocyklistów na drodze odbyła się w miniony weekend. Prudniccy policjanci ruchu drogowego sprawdzali stan trzeźwości kierowców, posiadane dokumenty i uczulali na jadących drogą motocyklistów. Mundurowym towarzyszyli miłośnicy dwóch kółek z Bractwa Motocyklowego w Głogówku, którzy rozdawali kierowcom naklejki: "Patrz w lusterka, motocykle są wszędzie".


Funkcjonariusze w trakcie kontroli przypominali kierującym, aby podczas jazdy zachowywali szczególną ostrożność, czujność i kulturę, tak, aby każdy uczestnik ruchu drogowego - kierowca, pieszy, rowerzysta czy motocyklista - miał równe szanse na drodze. Natomiast motocykliści namawiali ich, by częściej spoglądali w lusterka i wzajemnie szanowali się na drodze.

Działania mają na celu uświadomienie kierowcom samochodów, że motocykl porusza się szybciej i jest w lusterkach słabiej widoczny. Akcja zwraca też uwagę na konieczność korzystania ze wstecznych lusterek, ponieważ jedno zerknięcie w lusterko może ocalić czyjeś życie lub zdrowie.

Pamiętajmy o tym!

Źródło: portalnaukijazdy.pl