Pieszy ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa nadjeżdżającym samochodom - o tym każdy dobrze wie. Oczywiście, kiedy już znajduje się on na przejściu, to jemu przysługuje bezwzględne pierwszeństwo. Tak wyglądają przepisy w Polsce, ale w bardzo wielu krajach to kierowcy muszą ustępować pierwszeństwa pieszym i to w każdej sytuacji. Jeśli tylko ktoś zbliża się do przejścia, musimy się zatrzymać.

Czy zagraniczny model jest lepszy, można polemizować. Od pewnego jednak czasu można zauważyć trend wśród polskich kierowców, którzy zaczęli przepuszczać pieszych, którzy przejawiają jakiekolwiek oznaki chęci przejścia przez drogę. Doprowadzając przez to nie raz do niebezpiecznych sytuacji. Takich, jak na powyższym ujęciu z kamery samochodowej.

W sumie to bardzo dobrze pokazuje ono w pigułce obecne trendy w zachowaniach Polaków na przejściach dla pieszych. Pacjent numer 1, to kierowca auta z kamerą - widząc pieszą, która stoi po drugiej stronie drogi (!) i postanowił ustąpić jej pierwszeństwa. Bez refleksji, że jego nietypowego zachowania (wszak przepisy wskazują na zupełnie odwrotne postępowanie) może nie przewidzieć kierowca jadący z naprzeciwka, a przed którego auto piesza najpierw wejdzie.

Pacjent numer 2 to kierowca jadący z naprzeciwka. Zbliżając się do przejścia zwolnił on, dając tym samym sygnał, że również przepuści pieszą. Nie zatrzymał się jednak - zrobił to dopiero wtedy, gdy kobieta znalazła się przed jego maską.

No i wreszcie pacjentka numer 3 - piesza, która widząc zwalniającego Opla Astrę uznała, że z pewnością zatrzyma się. Więc weszła prosto przed jego maskę, patrząc w zupełnie przeciwną stronę. Jak można być tak bezmyślnym, żeby wejść na przejście i nie upewnić się, że nadjeżdżające auto faktycznie się zatrzymało?

Wszystko skończyło się na szczęście dobrze, kobieta została jedynie lekko pchnięta przez samochód, a starszy kierowca najpewniej powiedział jej parę słów na temat tego co sądzi o pieszych, którzy nagle wchodzą na przejście, nie upewniwszy się czy wszyscy ustępują im pierwszeństwa.

Z całej tej sytuacji, a także wielu innych, których byliśmy świadkami, wynika jeden wniosek - bezmyślna uprzejmość bywa groźna. Czym innym jest zatrzymanie samochodu, kiedy poruszamy się powoli w sznurze aut, a czym innym nagłe hamowanie z większej prędkości i kiedy na drodze jest niewiele pojazdów. W pierwszej sytuacji umożliwiamy pieszemu przejście, na co, bez naszej uprzejmości, może jeszcze długo nie mieć szansy. W drugiej wcale nie oszczędzamy niczyjego czasu (zwykle szybciej jest kiedy pieszy przechodzi po tym jak go miniemy, a nie czeka, aż się zatrzymamy), natomiast narażamy pieszego na niebezpieczeństwo - inny kierowca może nie przewidzieć naszego zachowania, szczególnie jeśli jedzie szybciej sąsiednim pasem. Wiele już było takich wypadków i trudno w nich nie uznać współwinnym pieszego, który bezmyślnie wchodzi na przejście, a także kierowcy, który nagle zatrzymał się, prowokując pieszego do wejścia na drogę.

Mieliście kiedyś sytuację, w której musieliście nagle ostro hamować, ponieważ jakiś "uprzejmy" kierowca wpuścił pieszego tuż przed waszą maskę? Podzielcie się nią w komentarzach.

Źródło: internetia.pl